środa, 8 maja 2013

Test 14. Gdzie nadać paczkę?


Maj to dobry miesiąc na zakupy w internecie. W końcu jest już ciepło i każdy z nas dokonuje wielu zmian w swoich szafach. Ciepłe ubrania trzeba zastąpić nowymi, a te można kupić przez sieć. Na allegro sporą popularnością cieszą się też rolki, wrotki, adidasy czy inne sprzęty , które mają nam pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji. Jako, że też jestem człowiekiem, to w ostatnich dniach i mi zdarzyło się kupić coś w necie. I tak jak jedną paczkę dostałem standardowo poprzez Pocztę Polską, tak drugą udało mi się odebrać poprzez Paczkomaty. Z usług firmy InPost korzystałem już nie raz i, jako, że faktycznie zawsze byłem z niej zadowolony, chciałbym ukazać, że nie stanowi ona alternatywy dla tradycyjnej Poczty, tylko jest o niebo lepsza. 

Runda 1. Zamówienie produktu
Obie rzeczy zamawiałem poprzez Allegro, więc sama procedura nie trwała długo w każdym z wypadków. Przy Poczcie Polskiej po prostu wpisujemy adres na jaki ma zostać wysłana paczka, a w przypadku Paczkomatów wybieramy jeden z nich, ten w jakim zamierzamy odebrać naszą przesyłkę. 

Różnica jaka występuje pomiędzy obiema firmami, jest jedna drobna usługa, która bardzo umila życie. W momencie jak sprzedawca wyśle paczkę do Ciebie, otrzymujesz SMS-a na swój telefon komórkowy z informacją: "Witaj, pan XXX właśnie wysłał do Ciebie paczkę o numerze 123. Oczekuj dostawy w ciągu 1-2 dni roboczych". Taka mała rzecz, a cieszy. Teraz już wiesz kiedy możesz spodziewać się otrzymania paczki, oraz, że na pewno została ona nadana do Ciebie. 

InPost 1-0 Poczta Polska

Runda 2. Czas przesyłki
Tutaj Poczta Polska daje nam dwie możliwości. Możemy skorzystać z trybu ekonomicznego, wtedy paczka powinna dotrzeć w przeciągu trzech dni roboczych, lub priorytetowego, wtedy przesyłka ma być u odbiorcy już następnego dnia. Jak to działa, to każdy z nas doskonale wie, aczkolwiek osobiście przy wyborze przesyłki priorytetowej nigdy nie narzekałem na bardzo długie terminy oczekiwania. 


Co do Paczkomatów, to tutaj nie ma dwóch różnych trybów. Firma InPost obiecuje, że paczka dotrze w przeciągu dwóch dni roboczych. Osobiście mam trochę inne doświadczenia, bo zazwyczaj mogłem odebrać przesyłkę już następnego dnia, więc widać, że czas przesyłki to jeden z priorytetów, jakie zostały przyjęte. Zawsze można też na stronie http://www.paczkomaty.pl/statystyki_doreczen,19.html sprawdzić aktualne statystyki doręczeń. Obecnie kształtują się one na poziomie 99% dostarczeń w trakcie jednego dnia roboczego. 


InPost 2-1 Poczta Polska

Runda 3. Cena 
Cennik usług świadczonych przez Pocztę Polską jest akurat bardzo świeży, bo ta państwowa firma od 1 maja 2013 roku wprowadziła nowy wykaz kosztów za swoje usługi. Jako, że Paczkomat przesyła swoje paczki w terminie 1-2 dni, to do porównania przyjąłem cenę, jaką Poczta pobiera za odebranie paczki priorytetowej. 

Za standardową paczkę na Poczcie zapłacimy kwotę 11 złotych, a w Paczkomacie 9,70 zł. Widać więc, że taniej jest wysyłać poprzez firmę InPost.
Z odbieraniem wysyłek jest podobnie, taniej wychodzi odbierać w Paczkomatach, co zwłaszcza widać w serwisie Allegro. Ja ostatnio za przesyłkę zapłaciłem 8 zł, co zapewne wynikało z jakiejś umowy pomiędzy firmą, a InPost. Takich takich wysyłek jest na prawdę sporo i pozwala to zawsze zaoszczędzić kilka złotych. 

InPost 3-1 Poczta Polska

Runda 4. Wygoda
Najtrudniejsza do oceny, ponieważ dla każdego może oznaczać coś innego. Poczta Polska dociera do prawie każdego domu, więc plusem jest fakt, że otrzymamy paczkę do drzwi. Problem jest tylko taki, że ktoś faktycznie musi być wciąż w domu, ponieważ listonosze pracują w takich samych godzinach jak reszta społeczeństwa. Jeżeli więc i Ty zarabiasz pieniądze lub się po prostu uczysz, to zapewne nie raz mogłeś zauważyć tylko awizo w drzwiach. A wtedy czeka Cię wycieczka na najbliższy oddział poczty, lecz dopiero po określonej godzinie, ponieważ ta paczka, nie odebrana przez Ciebie znajduje się u pracownika, który musi z nią dotrzeć do swojego oddziału. 


Z Paczkomatami sprawa wygląda zupełnie inaczej. Nie otrzymasz paczki do domu, ale będziesz musiał po nią wyjść do jednego z urządzeń, by je odebrać. Fakt, samo pobranie paczki jest banalne, bo polega na wpisaniu swojego numeru telefonu i kody z SMS-a i zabiera średnio 30 sekund, ale jednak będziesz musiał ruszyć się po nią samemu. Na szczęście w momencie jak pracownik InPost przywiezie Twoją paczkę, Ty otrzymasz informację na telefon i masz 3 dni by odebrać przesyłkę. Jeżeli nie zdążysz, to trafia ona do najbliższego oddziału InPost i tam musisz się udać. Ciężko jednak nie zdążyć, bo jeżeli mieszkasz lub przebywasz w większym mieście to tych urządzeń jest już na tyle dużo, że zawsze jakieś znajdzie się po drodze. W Toruniu, czyli mieście niezbyt wielkim, jest ich siedem. Patrząc na to, że jeszcze nie tak dawno był tylko jeden, to można się spodziewać, że będzie ich jeszcze więcej. Dla porównania, w Warszawie jest ich 40. 

Reasumując, dla mnie wygodniejsze są Paczkomaty. Może i nie otrzymam paczki do domu, ale chociaż wiem, kiedy ona na mnie czeka i idąc na przykład z wydziału do domu, lub na zakupy, mogę ją przy okazji odebrać.

Podsumowanie
Zwycięzcą zostaje firma InPost z ich Paczkomatami. Są i tańsze, i szybsze i dużo wygodniejsze w użyciu. Z całych sił będę jednak kibicował Poczcie Polskiej, bo konkurencja na polu przesyłania paczek czy listów jest dla nas, klientów, czymś zbawiennym i jak najbardziej potrzebnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz